Na tejto stránke by som vás chcel zoznámiť s niektorými mojimi počinmi, ktoré som spáchal na poli programovania.
Moje prvé zoznámenie s programovaním bolo v časoch, keď sme doma mali ATARI 800XE a ja som sa snažil vytvoriť niečo v jazyku BASIC. Keďže ako zálohovacie médium sa používala magnetofónová páska (hlavne od uznávanej firmy Emgeton), životnosť programov bola pár hodín až niekoľko týždňov. Keď som tretí krát prepisoval ten istý program, pochopil som, že tadiaľto cesta nevedie a tak som sa k programovaniu vrátil až o desaťročie neskôr.
V prvom ročníku Mat-Fyz (a pre mňa aj poslednom) sme mali programovanie v Pascale a hneď sa mi to zapáčilo. Vytvoril som niekoľko desiatok programov, niektoré boli dokonca v grafickom režime. Niekoľko sa mi ich zachovalo, takže vás s nimi zoznámim.
K spusteniu budete potrebovať minimálne DOS 5.0 a maximálne Windows Me, nie som si istý, či to rozbeháte pod Win2000 alebo NT.
ASCII
Jedná sa o program, ktorý vykreslí ASCII tabuľku. Vhodné pre tých, čo potrebujú vedieť hodnoty jednotlivých znakov.
Stiahni:       ascii.exe
Zdroj. kód: ascii.pas
DIGITAL
Úžasné digitálne hodinky podľa vzoru Mekosonic. Vyznačujú sa pípnutím na celú hodinu a 99% zaťažením procesoru.
Stiahni:       digital.exe
Zdroj. kód: digital.pas
FARBY
Opäť len taká malá pomôcka na zistenie farieb v 16-farebnej palete. Kam sa hrabe TrueColor.
Stiahni:       farby.exe
Zdroj. kód: farby.pas
GRAFIKA
Toto mi malo pomôcť spraviť skúšku z Mat. analýzy. Zadáte funkciu a vykreslí vám graf. Zadávanie ale funguje len na programátorskej úrovni.
Stiahni:       grafika.exe
Zdroj. kód: grafika.pas
KRESLI
Všetko čo tento program dokáže, je že pomocou šípok viete kresliť čiaru z horného rohu a pri tom ešte vie vypísať ascii kód stlačeného tlačítka.
Stiahni:       kresli.exe
Zdroj. kód: kresli.pas
MHD
Video v textovej podobe o cestovaní mestskou hromadnou dopravou zo Slávičieho údolia v Bratislave. Jedná sa o Ikarus č.39.
Stiahni:       mhd.exe
Zdroj. kód: mhd.pas
PREPIS
Program načíta textový súbor a vyfarbí pixely na pozícii znakov 'o'. Nezabudnite si umiestniť súbor a.txt do koreňového adresára na C:\ (Aby cesta bola c:\a.txt).
Stiahni:       prepis.zip
Zdroj. kód: prepis.pas
RADO
Môj bývalý spolubývajúci asi nebude nadšený, ale zato môže byť hrdý, že o ňom vznikajú dokumentárne filmy ako je tento. Opäť v textovom režime, má to svoje čaro.
Stiahni:       rado.exe
Zdroj. kód: rado.pas
VIDEO
Tentoraz sa jedná o pokročilejšiu grafickú techniku, všetko to frčí v MCGA rozlíšení a v 16-tich farbách - škoda, že to bol jeden z mojích posledných výtvorov.
Stiahni:       video.exe
Zdroj. kód: video.pas
Väčšina programov sa ukončí medzerníkom alebo Esc.

Neskôr prišli Windows a s nimi programy s grafickým rozhraním. A to bola pre mňa výzva. Momentálne sa trápim s C++ Builderom, aj keď mám taký zlý pocit, že v ďalšom roku na nás FEI-áci nasadia Visual C++, aj keď neviem, čo je na ňom také vizuálne. Hádam to má niečo spoločné s tým, že pri písaní kódu prídete o zrak...
Tu sú programy určené pre Win9x:
Všetky by mali fungovať vo Win9x až Win2000, alebo čo je teraz nové.
Sprava parkloviska PARKOVISKO
 
Toto bola moja prvá aplikácia naprogramovaná v C++ Builder. Na cvičeniach som sa toho veľa nenaučil, a tak som musel niečo opísať, niečo prečítať a niečo nájsť v nápovede. Nakoniec sa to podarilo do takej miery, že som dostal zápočet.
Program sa ovláda jednoducho a keby ste mali nejaké problémy, môžete sa pozrieť do priloženej systémovej a užívateľkej príručky. Je tam dokonca väčšina zdrojového kódu, takže s trochou šikovnosti si môžete zrekonštruovať celý program.
 
Stiahni: parkovisko.zip
Evidencia suciastok EVIDENCIA SÚČIASTOK
 
Môj druhý program, zhodou okolností tiež ako zápočtová práca. Aj keď sa to možno nezdá, 50% zdrojového kódu sa zhoduje s predchádzajúcou aplikáciou. Stačilo len prepísať premenné, funkcie, niečo pridať, niečo ubrať... Triedenie malo byť síce formou Radix (nepýtajte sa ma, čo to je), vyhľadávanie binárne, ale s tým som sa veľmi netrápil - hlavne, že bol zápočet. Nakoniec nebolo treba ani systémovú príručku, a koľko energie som na to vydal (dokázal by som ňou postaviť múr vysoký 1m ktorý by obopäl zemeguľu 1,5krát.)
Ovládanie je opäť viac-menej intuitívne, horšie to už je s výsledkom, ktorý vám program ponúkne.
 
Stiahni: evidencia.zip
DivX Subtitler Pro DIVX SUBTITLER PRO
 
Tento program som vytvoril v časoch, keď som mal svoj prvý film v DivX formáte (Matrix) a chcel som si k nemu spraviť titulky vo formáte MicroDVD. V C++ Builder som už niečo vedel a výsledok je program, ktorý som od vtedy používal len zriedka. Nahradil ho totižto program pod ním.
Čo sa týka ovládania, to si musíte zistiť sami, panely s ikonami sú hádam dosť výrečné a s trochou angličtiny sa v tom vysomárite.
 
Stiahni: divxtitler.zip
Subtitles Translator SUBTITLES TRANSLATOR
 
Tento program mal byť súčasťou toho povyše, ale nejako sa to nepodarilo a vznikol ako samostatná aplikácia. Keďže mal väčšie využitie (už som pomocou neho preložil zo 5 titulkov), ujal sa a dnes je už asi v 10. verzii. Okrem toho obsahuje skoro všetko, čo bolo v Subtitleri Pro a preto sa vývoj pri ňom aj zastavil.
Ovládanie zistíte, keď si prečítate help, ktorý je súčasťou programu (keďže je to aplikácia určená celému svetu, ako komunikačný jazyk som zvolil angličtinu).
 
Najnovšiu verziu nájdete tu: http://www.mironto.sk/

To by bolo asi tak všetko, dúfam, že ste sa pobavili.